AUSTRIA - INNSBRUCK - 2 CACIB - 11/12.08.2012

Guillermo Fiorenza

Presentation Results Various Puppy Junior Veteran Pair Breeders Group Breeds 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  Best in Show

 

 

<<<    >>>

 

 

Innsbruck - Doppel CACIB Ausstellung 2012

 
     
 

FCI - ÖSTERREICHISCHE KYNOLOGENVERBAND

 
     
 

Results

 
     
     
  Best in Show Saturday  
 

 

 
  Judge: Phyllis Poduschka-Aigner, A  
  1° beagle OB-LA-DI'S FLYING JACOB ELLEHAMMER Krassnigg Lydia Und Michael  
  2° papillon STARBLAZE HUGO BOSS Weber Yvonne  
     
     
  Best in Show Sunday  
     
  Judge: Rui Oliveira, P  
  1° irish wolfhound GRAND PRIX ROAN INISH Iori Daniela Und Poli Marcello  
  2°  cavalier king charles spaniel MILETREE CONSTELLATION Vorderstrasse Klaus  
     
     
  Saturday  
     
     
  Best in Show Puppy  
     
  Judge: Peter Machetanz, D  
  1° tschechoslowakischer wolfhund HOPE PASSO DEL LUPO
B-CASELLI FABIO,
O-CASALI GIANNI
 
  2° dalmatiner HERBERIENSIS GALLANT GAMBLER
B-RICCHETTI FRANCESCO,
O-RICCHETTI FRANCESCO
 
  3° zwerg spitz CIFEYA YARAK-YARAN
B-BUNCHUK O,
O-BUNCHUK V\KTAR
 
     
     
     
  Best in Show Junior  
     
  Judge:  Lisbeth Mach, CH  
  1° irish red setter KARMINO MADE MAMBO NUMBER FIVE
B-OLSAUSKAI .KRISTINA UND OONATAS,
O-KVARITS BERND
 
  2° welsh corgi pembroke HIS NAME IS DOMINO VOM MOOSACHER
B-HABERU HANS ULR'CH UND KOCH STEPHAN'E,
O-KOCH STEPHAN\E
 
  3° basenji FARAOLAND SIGI FREUD
B-STROMBERT HELENA,
O-STROMBERT HELENA I MANNI FABRIZIO
 
     
     
     
  Best in Show Veteran  
     
  Judge: Niksa Lemo, HR  
  1° irish terrier IRISH FELLOW BONAPARTE
B-HACHE PETRA UND ROBERT,
O-HACHE ROBERT
 
  2° cane da pastore bergamasco CARIS-COLIJA DEL MONTEVERGINE
B-ZJORIEN PATRICIA,
O-SCHMIDLLN-IFF CHRISTIANE
 
  3° neufundlander EWETIA'S U'RE SNOWWHITE IN B&W
B-RAMSING MICHELE UTKE,
O-RAMSING MICHELE UTKE
 
     
     
     
  Best Pair  
     
  Judge: Enrico Adinolfi, I  
  1° foxterrier wire BLACKDALE LRIUMPH
B-O'DONOGHUE HARRY,
O-CHRLST ANNE-CHRLSTLNE
 
  2° zwerg spitz HIPPI POM RAFAELA SANTI
B-RUSINA I,
O-KUZNETSOLA EUGENIYA
 
  3° rauhhaar dachshund zwerg BARONE
B-PERNA MAURO,
O-BAGNI SILVIA
 
     
     
     
  Breeder Group  
     
  Judge: Robert Blumel, A  
  1° zwerg spitz NAOMI INFANTA YARAK·YARAN
B-BUNCHUK O,
O-BUNCHUK VIKTAR
 
  2° bearder collie BREEDER-GRUBER FAM  
  3° australian sheperd BREEDER-MEIXNER TUNDE  
     
     
     
  Sunday  
     
     
  Best in Show Puppy  
     
  Judge: Enrico Adinolfi, I  
  1° alaskan malamute DANCING QUEEN AT MAGICIAN
B-TOZZL FRANCO,
O-TOZZI FRANCO
 
  2° dalmatiner HERBERIENSIS GALLANT GAMBLER
B-RICCHETTI FRANCESCO,
O-RICCHETTI FRANCESCO
 
  3° beagle FONTEPOSCA'S FACE TO FACE
B-VADA GABRIELE,
O-BALDI RUDI UNO VADA GABRIELE
 
     
     
     
  Best in Show Junior  
     
  Judge: Peter Machetanz, D    
  1° welsh corgi pembroke HIS NAME IS DOMINO VOM MOOSACHER Koch Stephanie  
  2° norfolk terrier GOGGOLORI EL TRASGO Spöttl Marianne  
  3° flat-coated retriever FLATAHOLICS ALL OR NOTHING Köcher Andreas  
     
     
     
  Best in Show Veteran  
     
  Judge: Monika Blaha, A  
  1° afqhanischer windhund KOUROS MOONDANCE
B-D'ANDREA SIMONA,
O-BUSSI ANTONELLA
 
  2° irish terrier IRISH FELLOW BONAPARTE
B-HACHE PETRA UND ROBERT,
O-HACHE ROBERT
 
  3° cane da pastore bergamasco CARIS-COLIJA DEL MONTEVERGINE
B-ZJORIEN PATRICIA,
O-SCHMIDLLN-IFF CHRISTIANE
 
     
     
     
  Best Pair  
     
  Judge: Friederike Kappacher, A  
  1° schwarzer terrier KREMLEVSKIY ZLATOSLAVA
B-KUTUZOVA N,
O-ESKINA YA.A
 
  2° zwerg spitz GRANDIZ RUZV ULTRA TANGO
B-EMELYANOVA L,
O-KUZNETSOVA EUGENIYA
 
  3° riesenschnauzer GENTLV BORN KOH·I·NOOR BLACK LABEL
B-VLASOVA ANNA,
O-MENEGHETTI LUCA
 
     
     
     
  Breeder Group  
     
  Judge: Heidi Kirschbichler, A  
  1° zwerg spitz NAOMI INFANTA YARAK·YARAN
B-BUNCHUK O,
O-BUNCHUK VIKTAR
 
     
     
     
  Best of Group  
     
     
  Group 1° Saturday  
     
  Judge: Rui Oliveira, P  
  1° old english shepdog BOTTOM SHAKER HIGH IN THE SKY
B-SZEMAR ISTVAN,
O-ROSSI CONCITA
 
  2° tschechoslowakischer wolfhund ZENITH UD UHOSTE
B-KAUFMANOVA ANA,
O-PAINI MASSIMILIANO
 
  3° cane da pastore bergamasco MIRTEA DEI LUPERCALI
B-MARIANI CARLA,
O-COLOMBO MARIAROSA
 
  4° australian cattledog BANANA BENDER THE GOVERNOR
B-BANANA BENDER KENNEL,
O-COLETTA PAOLO
 
  5° collie rough JOY AND PRIDE DI CAMBIANO
B-GARABELLI MARIA TERESA,
O-CAVAZZANA CRISTINA
 
     
     
     
  Group 2° Saturday  
     
  Judge: Giuliano Biasiolo, I  
  1° shar pei BLACK MLJSCK SOUND LIKE A FLIPPER
B-VAGO AMBROGIO,
O-VAGO AMBROGIO
 
  2° schnauzer AMOR DI SCHNAUZER VA PENSIERO-PS
B-SCHMID ALESSANDRO,
O-SCAPIN CHIARA
 
  3° zwergplnscher SEMPER ANTE MAKE ME WONDER,
B-KULIKOVA GALINA,
O-NAIAKSHINA ELENA
 
  4° berner sennenhund ZAPPA VOM KLEINHOLZ
B-JUFER WERNER UNDRITA,
O- JUFER WERNER UND RITA
 
  5° neufundlander QASHIWAS CASINO ROYAL
B-EINARSON KERSTIN,
O-RAMSING MICHELE UTKE
 
     
     
     
  Group 3° Saturday  
     
  Judge: Ferdinando Asnaghi, I  
  1° irish terrier IRISH FELLOW BONAPARTE
B-HACHE PETRA UND ROBERT,
O-HACHE ROBERT
 
  2° jack russel terrier OUT ACTING RAGS PUMA
B-JANDA JAROSLAV,
O-GARBARINO MARIACRISTINA
 
  3° norfolk terrier GOGGOLORI EL TRASQO
B-SPOTTL MARIANNE,
O-SPOTTL MARIANNE
 
  4° foxterrier smooth SWTAR PRIDE HARRY
B-SAVINI STEFANIA,
O-MEDICI ENZO
 
  5° yorkshire terrier QOCCLE'S NEVER BACK DOWN
B-POLLINI NICOLETTA,
O-POLLINI NICOLETTA
 
     
     
     
  Group 4° Saturday  
     
  Judge: Enrique Mate Durant, E  
  1° rauhhaar dachshund kaninchen ALPHERATZ ARTISTA
B-BOZA ENRIQUE,
O-BOZA ENRIQUE
 
  2° rauhhaar dachshund zwerg SAMANTA FOX VITORAZ
B-BUSTA JAN DI,
O-BUSTA JAN
 
  3° langhaar dachshund normal FRED THE RED
B-CORALLO DARIO,
O-CORALLO DARIO
 
  4° kurzhaar dachshund kaninchen TWIGGY DEL GOTHA
B-TERRUZZI LUCIA,
O-TERRUZZI LUCIA
 
  5° rauhaar dachshund normal RAVNSAGERS ASKE AKASUT
B-ANDRSEN HANNE,
O-PARINA EKATERINA
 
     
     
     
  Group 5° Saturday  
     
  Judge: Heidi Kirschbichler, A  
  1° chow-chow TIN PAN ALLEY EASY RIDER FOR TIMANG
B-UPANC GORDANA,
O-DA GIOZ SERENA
 
  2° american akita BLACK AKITAS BELIEVE IN ME
B-CHRISTIANSEN PATRICIA,
O-CHRISTIANSEN PATRICIA
 
  3° basenji FARAOLAND SIGI FREUD
B-STROMBERT HELENA,
O-STROMBERT HELENA I MANNI FABRIZIO
 
  4° zwerg spitz HIPPI POM RAFAELA SANTI
B-RUSINA I,
O-KUZNETSOLA EUGENIYA
 
  5° samojede CABAKA'S BOBBIE OF STORM CAT
B-MORELL GITE UND JENSEN KIM,
O-MORESCHI BARBARA
 
     
     
     
  Group 6° Saturday  
     
  Judge: Orietta ZiIIi, I  
  1° beagle OB·LA·DI'S FLYING JACOB ELLEHAMMER
B-JOHANSSON M0RTEN,
O-KRASSNIGG LYOIA UND MICHAEL
 
  2° petit basset griffon vendeen CANNELLA DEL LAGO DEGLI ORSI
B-URBANI GLORIA,
O-URBANI GLORIA
 
  3° rhodesian ridgeback WA KISHUJAA DAKARI
B-POHLMANN OLAF,
O-WINKLER MARKUS
 
  4° petit bleu de gascogne CAMERON OD SMUTNE RICKY
B-HANAOEK SLAVOMIR,
O-HABELOVA EVA
 
  5° bloodhound GOMEZZ FRANSIMO ISEB
B-DOLNICKOVA ZDENA,
O-PROKOP TOMAS
 
     
     
     
  Group 7° Saturday  
     
  Judge: Walter van den Broeck, B  
  1° magyar vizsla kurzhaar GIVENCHY KIEVSKIE KASHTANY
B-BUTENKO,
O-ILYCHEV D.
 
  2° weimaraner kurzhaar GREY CLASSIC'S JANE
B-LENAERTS EDWIN,
O-LONGHI MARIANNA
 
  3° gordon setter MISTY LAKE'S NEVER SAY NEVER
B-PIIPPO KATI,
O-FERRARI DANIELA
 
  4° english setter FAMOUS FRED ON FIRE VON DER GULDEGG
B-LOSNER ILSE,
O-GOTZ MIHAELA U. STEPHAN
 
  5° deutsch kurzhaar LESI DEI TRE LAGHI
B-MALAGUTI GRAZIANO,
O-BOLOGNESE GRAZIANO
 
     
     
     
  Group 8° Saturday  
     
  Judge: Monika Blaha, A  
  1° cao de agua portugues BAHIA DO LUSIADAS
B-BAZZANI FABIANA,
O-FRASSONI MONLCA
 
  2° labrador retriever CARPENNY MICHELLE
B-CARPANINI PENNY,
O-MOTTA GIOVANNA
 
  3° american cocker spanlel FRENCH MISS BLU LEGEND DU LOGIS D'ARGENCE
B-RENAUD NELLY,
O-EITEL VERENA
 
  4° english cocker spanlel CALIFORNIA DREAM Z VEJMINKU
B-SULCEK PAVEL,
O-FLICKER ANDREA
 
  5° welsh springer spaniel HATSTONE'S XENIA
B-HUTSTEINER MARIA,
O-HUTSTEINER MARIA
 
     
     
     
  Group 9° Saturday  
     
  Judge: Maria Teresa Mondo Gabrielli, I  
  1° papillon STARBLAZE HUGO BOSS
B-STAHL B,
O-WEBER YVONNE
 
  2° kleinpudel schwarz GRACE THE EVENT STARRING MORAVIA
B-VAVROUSKOVA JANA,
O-VAVROUSKOVA JANA
 
  3° cavalier king charles spaniel MILETREE CONSTELLATION
B-TOWSE RUTA AND PETER,
O-VORDERSTRASSE KLAUS
 
  4° bichon fr'se VARIKA'S SOND OF SUN
B-SAGARIVA Y. KAUPINNEN JAANA,
O-BRUNNER BARBARA
 
  5° franzosische bulldogge LAURIOT DE SOLEURE
B-OANZER MARTIN/JORG SABINE,
O-JORG SABINE
 
     
     
     
  Group 10° Saturday  
     
  Judge: Ruth Wagner, LUX  
  1° irish wolfhound GRAND PRIX ROAN INISH
B-TOMASOVOCOVA PETRA,
O-IORI DANIELA UND POLI MARCELLO
 
  2° italienisches windhund ELEDI GRACE BABY MOON LIGHT
B-JEGOROVA JELENA,
O-ZAULI ANNAMARIA
 
  3° saluki FEROZ VON DER IRMINSUL
B-DEHANEY MEIKE,
O-LATSCH MARIKA
 
  4° deerhound AGHNADARRAGH HINNEY
B-GERMAIN FAMILIE,
O-GERMAIN CATHERINE
 
  5° afqhanischer windhund KOUROS MOONDANCE
B-D'ANDREA SIMONA,
O-BUSSI ANTONELLA
 
     
     
  Group 1° Sunday  
     
  Judge: Giuliano Biasiolo, I  
  1° australian kelpie HE'S MY BELFAST ASOCJACJA
B-WARZECHA JOANNA,
O-ILLAKOWICZ RADOCHNA
 
  2° australian sheperd NEVER ENDING STORV DEL WHYMPER DELLE G.JORASSES
B-LOVATI GABRIELLLA,
O-LOVATI GABRRIELLA
 
  3° tschechoslowakischer wolfhund ZENITH UD UHOSTE
B-KAUFMANOVA ANA,
O-PAINI MASSIMILIANO
 
  4° bearder collie KINDLE PASSION CINNAMON
B-PODLICH CARLA,
O-PODLICH CARLA
 
  5° berger de brie FELIPA DES ENFANTS DES PIERRAILLES
B-PERRELLI CHRISTIANE,
O-MAZZOTTI GIOVANNA
 
     
     
     
  Group 2° Sunday  
     
  Judge: Orietta Zilli, I  
  1° schwarzer terrier BARIN BISERNI BELLA FANTASIA
B-SULER NELI UND IZTOK,
O-PUSNIK JOZE
 
  2° shar pei BLACK MUSCK ROCK ROLL
B-VAGO AMBROGIO,
O-VAGO AMBROGIO
 
  3° deutscher-boxer EXKALIBUR DEL GRAN MOGOL
B-PERROTTA GIANCARLO,
O-PERROTTA GIANCARLO
 
  4° grosser schweizer sennenhund CARA ELEA VOM FORSTERRAIN
B-MANNEL CONNY,
O-MANNEL CONNY
 
  5° neufundlander UJRSINUS VELUTUS OOOPS HE DID IT AGAIN
B-OTON FANTUR,
O-SCHÒLLLG MARINA UNO BERNHARO
 
     
     
     
  Group 3° Sunday  
     
  Judge: Lisbeth Mach, CH  
  1° yorkshlre terrler MINI SHOP AIS KUB
B-BABAEVA A,
O-TAYMASOVA-SPORR EVGENIIA
 
  2° bedlington terrier CENO SHOW MORE BEAUTIFUL GIRL
B-PIHTAR ELELA,
O-DE NARDI SAMUELA
 
  3° fox terrier drahthaar MISTERIOSO SENOR BROWN
B-MANJARREZ RODRIGUEZ SERGIO,
O-CAMPOLMI ALESSANDRO
 
  4° west highland white terrier FLASHLIGHT THUNDER VOM PARADISE OF WIND
B-BAUER JORG,
O-BAUER JORG
 
  5° scottish terrier SKAILAIN'S EXIGO
B-BARANCHIKOVA OKSANA,
O-BARANCHIKOVA OKSANA
 
     
     
     
  Group 4° Sunday  
     
  Judge: Walter van den Broeck, B  
  1° langhaar dachshund normal FRED THE RED
B-CORALLO DARIO,
O-CORALLO DARIO
 
  2° rauhhaar dachshund zwerg SAMANTA FOX VITORAZ
B-BUSTA JAN DI,
O-BUSTA JAN
 
  3° rauhhaar dachshund kaninchen ALPHERATZ ARTISTA
B-BOZA ENRIQUE,
O-BOZA ENRIQUE
 
  4° rauhaar dachshund normal RAVNSAGER·S ASKE AKASUT
B-ANDRSEN HANNE,
O-PARINA EKATERINA
 
  5° kurzhaar dachshund normal EMDASH AOMIRAR
B-MARTYNOVA MARINA,
O-MARTYNOVA MARINA
 
     
     
     
  Group 5° Sunday  
     
  Judge: Ruth Wagner, LUX  
  1° american akita BLACK AKITAS BELIEVE IN ME
B-CHRISTIANSEN PATRICIA,
O-CHRISTIANSEN PATRICIA
 
  2° siberian husky HYANOUK OF COLO NOMAD'S
B-OF COLD NOMAD'S KENNEL,
O-BENATS CHRISTINE
 
  3° basenji DRIMMEYKER
B-MASLENNIKOVA S.A,
O-KALUGINA MARINA
 
  4° siberian husky POLAR WILDERNESS DESIGNER GENES
B-OBERHOLZER B. U,
O-OBERHOLZER BRIGLTTE
 
  5° klein spltz DIFIORDALISO DU JARDIN DES LUTINS
B-MOREL KATYA,
O-BALESTRA MARIAGRAZIA
 
     
     
     
  Group 6° Sunday  
     
  Judge: Phyllis Poduschka-Aigner, A  
  1° beagle OB·LA·DI'S FLYING JACOB ELLEHAMMER
B-JOHANSSON M0RTEN,
O-KRASSNIGG LYOIA UND MICHAEL
 
  2° bloodhound ADONIS BLACK JUSTIRAG
B-POLICAR VACLAV,
O-PROKOP TOMAS
 
  3° basset hound DARK DIAMOND GRAND GRADES
B-PASKOVA JANA DR,
O-PASKOVA JANA DR.
 
  4° petit basset griffon vendeen CANNELLA DEL LAGO DEGLI ORSI
B-URBANI GLORIA,
O-URBANI GLORIA
 
  5° rhodesian ridgeback WA KISHUJAA DAKARI
B-POHLMANN OLAF,
O-WINKLER MARKUS
 
     
     
     
  Group 7° Sunday  
     
  Judge: Maria Teresa Mondo Gabrielli, I  
  1° irish red setter GASTELLO ALIN DE LON
B-GARTNER OLGA,
O-KVARITS BERND
 
  2° magyar vizsla kurzhaar GIVENCHY KIEVSKIE KASHTANY
B-BUTENKO,
O-ILYCHEV D.
 
  3° weimaraner kurzhaar JUNE DEI GRANDI GRIGI
B-DEI GRANDI GRIGI KENNEL,
O-FANETTI SILVIA
 
  4° gordon setter MISTY LAKE'S NEVER SAY NEVER
B-PIIPPO KATI,
O-FERRARI DANIELA
 
  5° deutsch kurzhaar LESI DEI TRE LAGHI
B-MALAGUTI GRAZIANO,
O-BOLOGNESE GRAZIANO
 
     
     
     
  Group 8° Sunday  
     
  Judge: Niksa Lemo, HR  
  1° cao de agua portugues BAHIA DO LUSIADAS
B-BAZZANI FABIANA,
O-FRASSONI MONLCA
 
  2° golden retriever LITTLE VIOLETS QUICK TO LEARN
B-ARMINGER VERENA,
O-JOHN KATHARINE UND ARMINGER VERENA
 
  3° flat-coated retriever GARY COOPER
B-SCARPA LUCIA,
O-SCARPA LUCIA
 
  4° english cocker spanlel DOLCE SOGNO BLACK DIAMOND FROM STARS
B-AMBROSI PAOLA,
O-PALTRO ARMANDO
 
  5° welsh springer spaniel HATSTONE'S XENIA
B-HUTSTEINER MARIA,
O-HUTSTEINER MARIA
 
     
     
     
  Group 9° Sunday  
     
  Judge: Robert BIumel, A  
  1° cavalier king charles spaniel MILETREE CONSTELLATION
B-TOWSE RUTA AND PETER,
O-VORDERSTRASSE KLAUS
 
  2° chihuahua kurzhaar MANOLITO MY SUNSHINE
B-YERKESS JULLE ANLE,
O-PAIM IVONE
 
  3° shih tzu JASON FROM AUDREYS PARAOISE
B-KESSELER ERIKA,
O-GENNARI ROSA
 
  4° grosspudel HEARTBREAKER'S HANKY-PANKY VIVA FOREVER
B-HEINL YVONNE,
O-HEINL YVONNE
 
  5° franzosische bulldogge LAURIOT DE SOLEURE
B-DANZER MARTIN/JORG SABINE,
O-JORG SABINE
 
     
     
     
  Group 10° Sunday  
     
  Judge: Ferdinando Asnaghi, I  
  1° irish wolfhound GRAND PRIX ROAN INISH
B-TOMASOVOCOVA PETRA,
O-IORI DANIELA UND POLI MARCELLO
 
  2° whippet ASSOLUTE MANN SWEET ANGEL
B-MANNI FABRIZIO,
O-FERRARI CORINNE CIO MANNI FABRIZIO
 
  3° afqhanischer windhund AGHA DJARI'S XPECT NO LESS
B-BOIECK ST,
O-DONNING HELGA
 
  4° italienisches winospiel HONEY DEI RAGGI DI LUNA
B-ANCONETTI  SERGIO UND CALDARONE GAETANO,
O-RICCI VALERIA
 
  5° deerhound ISLAY'S HEATHER,
B-JOHANNSEN JOACHIM UND IRA,
O-LUKAS BARBARA
 
     
     
 

 

 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

<<<    >>>

Presentation Results Various Puppy Junior Veteran Pair Breeders Group Breeds 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  Best in Show

COUNTRIES BREEDS A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z INTERVIEW SOCIAL SPORT SHOW CONTACT

EUROPEANDOG.COM Copyright © 2011           

home  Site Map