... ... ...

SITE MAP

COUNTRIES

BREEDS

INTERVIEW

SOCIAL

SPORT

SHOW

CONTACT

Presentation Article Results Judges List Various City Other Events Villaggio Eze

Breeds Monaco Sanremo Nice Speciality Junior all Podiums Best in Show Junior Handling

 LA SEMAINE DE LA MEDITERRANÉE - 27/30.04.2012

<<<    >>>

Louis de Liedekerke - Costanza Ferraris - Guillermo Fiorenza

 

 
 

LA SEMAINE DE LA MEDITERRANÉE 2012

 
     
 

FCI - CACIB - MONACO - SAN REMO - NICE

 
     
 

Results

 
     
     
  Best in Show Saturday Monaco  
 

 

 
  Judge: Lisbeth Mach (CH)  
  Barbone Nano Nero, Dior Generation Top (F)  
  Grand Basset Griffon Vendéen, Jour de Noel van Tum-Tum’s Vriendjes (NL)  
 

Cocker Americano, Very Vigie Century Fox (F)

 
     
     
  Best in Show Sunday San Remo  
     
  Judge: Brenda Banbury (GB)  
  1° Spitz nano: Upstart Fora Sun Blush O: R. Gentili (IT)  
  2° Bearded Collie: Ho in Mente Te del Cuore Impavido O: del Cuore Impavido (IT)  
  3° Grand B. G. Vendéen: Jour de Noel van Tum-Tum’s Vriendjes O: M. Huikeshoven (NL)  
     
     
  Best in Show Monday Nice  
     
  Judge: Pichard (CH)  
  1° Samoiedo: Cabaka’s Bobbie of Storm Cat O: Buratti (IT)  
  2° Cane Svizzero Bianco: Echo du Domaine des Ternes MCH O: Touretta (F)  
  3° Barbone Nano Nero: Dior Generation Top O: Bourgeois (F)  
     
     
  Sanremo  
     
     
  Italian breeds  
     
  Judge:  
  1° Pastore Maremmano Abruzzese: Giotto di Lucus Angitiae O: G. Segato (IT)  
  2° Spinone Italiano: Ludstar Demetrio O: M. Ivaldi (IT)  
  3° Lagotto Romagnolo: Il Granaio dei Malatesta Delia O: M. Petricciuolo (IT)  
     
     
     
  Best Pair  
     
  Judge:  
  1°Ep. N. C. Phalène Magic Sunrise Great Gentleman (M) e Kimberbells Tira of Magic Sunrise (F) O: F. Ilze (LV)  
     
     
     
  Breeder Group  
     
  Judge: Valerio Nataletti (IT)  
  1° Alaskan Malamute All.to: del Biagio (IT)  
     
     
     
  Best of Group  
     
     
  Group 1° Monaco  
     
  Judge:  
  Shetland, Brilyn The Jazz Master (F)  
   
   
     
     
     
  Group 1° San Remo  
     
  Judge: R. Doedijns (NL)  
  1° Bearded Collie: Ho in Mente Te del Cuore Impavido O: del Cuore Impavido (IT)  
  2° Pastore Svizzero Bianco : Easy du Bois des Ternes O: N. Touretta Gason (F)  
  3° Pastore Australiano: It’s a Sin O: R. Lancellotti (IT)  
     
     
     
  Group 1° Nice  
     
  Judge: Lory (F)  
  1° Cane Svizzero Bianco: Echo du Domaine des Ternes MCH O: Touretta (F)  
     
     
     
  Group 1° Junior Nice  
     
  Judge: Larive (F)  
  1° Pastore Tedesco a pc: Roccapina Gina O: Claudot (F)  
     
     
     
  Group 2° Monaco  
     
  Judge:  
  Cane Corso,  Gimmy dei Martinotti (IT)  
   
   
     
     
  Group 2° Sanremo  
     
  Judge: Paolo Dondina (IT)  
  1° Bulldog Inglese. Best Bulldogirona Maremagnum O: J. Barragan (ESP)  
  2° Zwergschnauzer pepe sale: Starlings Westerley Conway O: L. Kunderfranco (IT)  
  3° Affenpinscher: Tamarin Ticket To Ride O: A. Bizin (Russia)  
     
     
     
  Group 2° Nice  
     
  Judge: Soulat (F)  
  1° Zwergschanuzer nero argento: Scedir Humpreybogart O: Ferrari (IT)  
     
     
     
  Group 2° Nice Junior  
     
  Judge: Jouhanchicot (F)  
  1° Riesenschnauzer nero: Kay-N di Villa del Bosco O: Cecchetto (IT)  
     
     
     
  Group 3° Monaco  
     
  Judge:  
  Staffordshire Bull Terrier, King of Kings (IT)  
   
   
     
     
     
  Group 3° Sanremo  
     
  Judge: Jean Paul Kerihuel (F)  
  1° Norwich Terrier: Debeaux Zac Attack O: T. Dudareva (Russia)  
  2° Fox terrier a pd: Fyrewyre Brown Sugar O: V. Gehan (F)  
  3° Bull Terrier Miniatura: Maximus of Bikato Parti O: P. Belletti (IT)  
     
     
     
  Group 3° Nice  
     
  Judge: Kerihuel (F)  
  1° Norwich Terrier: Debeaux Zac Attack O: Dudareva (RUSS)  
     
     
     
  Group 3° Nice Junior  
     
  Judge: Istas (F)  
  1° Bedlington Terrier:Almasy’s Get Blue Lagoon O: Villot (F)  
     
     
     
  Group 4° Monaco  
     
  Judge:  
  Bassotto Nano a pd, Alpheratz Just Do It (IT)  
   
   
     
     
     
  Group 4° Sanremo  
     
  Judge: Pietro Marino (IT)  
  1° Bassotto Nano a pd: Amaonoraerispetta del Wanhelsing O: del Wanhelsing (IT)  
  2° Bassotto Kaninchen a pc: Bauchal’s Quel Dommage O: Silvallegra (IT)  
  3° Bassotto nano a pc: Invicta della Corte dei Barbagrigia O: del Conteverde di Comba (IT)  
     
     
     
  Group 4° Nice  
     
  Judge: Guillet-Lhermite (F)  
  1° Bassotto St. a pc: Ohotnichyi Azart Virsavia Vamp Lady O: Marina (RUSS)  
     
     
     
  Group 4° Nice Junior  
     
  Judge: Guillet-Lhermite (F)  
  1° Bassotto kaninchen a pl: Gaia des Garrigues de Reals Prop: Bernier (F)  
     
     
     
  Group 5° Monaco  
     
  Judge:  
  Alaskan Malamute, Ever Chasing a Dream de Laouen Ki  (F)  
   
   
     
     
     
  Group 5° Sanremo  
     
  Judge: Giocchino Murante (IT)  
  1° Spitz nano: Upstart Fora Sun Blush O: R. Gentili (IT)  
  2° Samoiedo: Cabaka’s Bobbie of Storm Cat All.to del Baffin (IT)  
  3° Akita Americano: Emperor of Tiger de Champernoune at Caneden O: C. Martres (F)  
     
     
     
  Group 5° Nice  
     
  Judge: Meyer (F)  
  1° Samoiedo: Cabaka’s Bobbie of Storm Cat O: Buratti (IT)  
     
     
     
  Group 5° Nice Junior  
     
  Judge: Griol (F)  
  1° Basenji: Signet Meisterhaus Innuendo O: Durlot (F)  
     
     
     
  Group 6° Monaco  
     
  Judge:  
  Grand Basset Griffon Vendéen, Jour de Noel van Tum-Tum’s Vriendjes (NL)  
   
   
     
     
     
  Group 6° Sanremo  
     
  Judge: Jean Paul Kerihuel (F)  
  1° Grand B. G. Vendéen: Jour de Noel van Tum-Tum’s Vriendjes O: M. Huikeshoven (NL)  
  2° Beagle: Remigio O: R. Turba (IT)  
  3° Dalmata: Born Free For Flying Dominoes O: F. Mathis Colombo (IT)  
     
     
  Group 6° Nice  
     
  Judge: Sesserne (F)  
  1° Rhodesian Ridgeback: Shangani Bekua Shoka O: Beck (F)  
     
     
     
  Group 6° Nice Junior  
     
  Judge: Goubie (F)  
  1° Rhodesian Ridgeback: Yoyoma delle Cime Bianche O: Grande (IT)  
     
     
     
  Group 7° Monaco  
     
  Judge:  
  Setter Inglese, Fairray Holiday Surprise (IT)  
   
   
     
     
     
  Group 7° Sanremo  
     
  Judge: Francesco Balducci (F)  
  1° Gordon Setter: Ludstar Don Miguel O: G. Segato (IT)  
  2° Spinone Italiano: Ludstar Demetrio O: M. Ivaldi (IT)  
  3° Werimaraner a pc: Royal Weim Queen Bee O: D. Raimondi (IT)  
     
     
     
  Group 7° Nice  
     
  Judge: Goubie (F)  
  1° Spinone Italiano: Recrue Cherriecola To Chandhally O: Fleming (GB)  
     
     
     
  Group 7° Nice Junior  
     
  Judge: Goubie (F)  
  1° Weimaraner a pc: Guess First des Weim’s Speed and Class O: Agobian (F)  
     
     
     
  Group 8° Monaco  
     
  Judge:  
  Cocker Americano, Very Vigie Century Fox (F)  
   
   
     
     
     
  Group 8° Sanremo  
     
  Judge: Amedeo Bottero (IT)  
  1° Cocker Spaniel Inglese: Francini’s Negritta O: F. Luciani (IT)  
  2° Lagotto Romagnolo: Il Granaio dei Malatesta Delia O: M. Petricciuolo (IT)  
  3° Cao de Agua Português: Chaco Do Lusiadas O: F. Gargantini (IT)  
     
     
     
  Group 8° Nice  
     
  Judge: Van Dee Pieta (NL/F)  
  1° Lagotto Romagnolo: Emilia della Taparina O: Gabelli (IT)  
     
     
     
  Group 8° Nice Junior  
     
  Judge: Pichard (CH)  
  1° Cocker Spaniel Inglese: Gallinagos All This Time O: Simonelli (F)  
     
     
     
  Group 9° Monaco  
     
  Judge:  
  Barbone Nano Nero, Dior Generation Top (F)  
   
   
     
     
     
     
  Group 9° Sanremo  
     
  Judge: Jean Paul Kerihuel (F)  
  1° Chihuahua a pc: Music Velvet Francisco Duval O: R. Gozzi (IT)  
  2° Cavalier King Charles: Spartaco dei Comte d’Eau O: A. Stramesi (IT)  
  3° Barbone Miniatura nero: Canmoy’s Queen Rules O: E. Vybornova (Russia)  
     
     
     
  Group 9° Nice  
     
  Judge: Nataletti (IT)  
  1° Barbone Nano Nero: Dior Generation Top O: Bourgeois (F)  
     
     
     
  Group 9° Nice Junior  
     
  Judge: Vanaken (B)  
  1° Bichon Frisé: Keymaker’s U Fly To My Hart O: Erb (D)  
     
     
     
  Group 10° Monaco  
     
  Judge:  
  Whippet, Carboncopy Blue Cristal (IT)  
   
   
     
     
     
  Group 10° Sanremo  
     
  Judge: Sylvie Desserne (F)  
  1° Levriero Spagnolo: Paquirri Do Promentoria da Lua O: Csermak-Turzo (HU)  
  2° Piccolo Levriero Italiano: Fairy Tale du Domaine de Chanteloup O: F. Laveyssière (F)  
  3° Levriero Afgano: Fantin l’Aine d’Ultimathor O: J. Bernus (B)  
     
     
     
  Group 10° Nice  
     
  Judge: Mattera (F)  
  1° Levriero Afgano: Fantin l’Aine d’Ultimathor O: Bernus (F)  
     
     
     
  Group 10° Nice Junior  
     
  Judge: Bourdin (F)  
  1° Whippet: Gala Diakonova de l’Orlyne de Standerling O: Thimoleon-Eymery (F)  
     
     
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

<<<    >>>

Presentation Article Results Judges List Various City Other Events Villaggio Eze

Breeds Monaco Sanremo Nice Speciality Junior all Podiums Best in Show Junior Handling

COUNTRIES BREEDS A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z INTERVIEW SOCIAL SPORT SHOW CONTACT

EUROPEANDOG.COM Copyright © 2011           

home  Site Map