Exposition Canine Internationale Geneva - Louis de Liedekerke - Costanza Ferraris

 

 Adults Best in Show - Junior Best in Show - Adults Best of Group - Junior Best of Group

 

 

     
  SWITZERLAND - 28th August 2013 - CACIB - Geneva  
  adults BEST OF GROUP  
     
     
  Gr 1 Judge: Jorgen Hindse (DK)  
     
  1. Bearded-Collie: ABSOLUMENT DES EMERAUDES DU LAC O:Andre Thierry (F)  
     
   
     
  2. Pastore Bianco Svizzero: HYPNOTIK DU BOIS DES TERNES O:N.Touretta Gason (F)  
     
   
     
     
     
   
     
  3. Puli: BUBBLETON TOLD YOU SO O:Jesper Ravn (DK)  
     
   
     
  Gr 2 Judge: Horst Kliebenstein (D)  
     
  1. Bullmastiff: GAME KEEPER´S PLAY MY GAME O:Baev Todor (BG)  
     
   
     
     
     
   
     
  2. San Bernardo a pl: DREAMER DE LA VALLEE DE L’HOGMIAU O:A.Katarina (NO)  
     
   
     
  3. Bulldog Inglese: GLAMOUR DE LA TATUMIERE O:Emma Boulnois (F)  
     
   
     
     
     
   
     
     
     
   
     
  Gr 3 Judge: Gitty Schwab (Lux)  
     
  1. Kerry Blue Terrier: VAYA TELA BRONTO O:B.L.Marian (Esp)  
     
   
     
  2. Scottish Terrier: FILISITE BRASH NO COMMENTS O:V.Popova (Russ)  
     
   
     
  3. Skye Terrier: FINNSKY MOMENTOUS O:Elizabeth Stewart (IE)  
     
   
     
  Gr 4 Judge: Adrian Landarte (UY)  
     
  1. Bassotto Nano pd: ZIMERBUDE MARSELEZA O:Z. Lukoshko (Russ)  
     
   
     
  2. Bassotto Kaninchen pc: FORMULA USPEHA COLIBRI O:I.Yu Hapaeva (Russ)  
     
   
     
  3. Bassotto nao a pr: FORMULA USPEHA BIG BANG O:I.Yu. Hapaeva (Russ)  
     
   
     
  Gr 5 Judge: Peter Harsany (HU)  
     
   
     
  1. Thailand Ridgeback: UNITED JOE´S ANGEL PHA-RUNG-A-ROON O:W.Busakornnt (TH)  
     
   
     
     
     
   
     
  2. American Akita: DYNAMIC FORCE SHARP DRESSED MAN O:Marcel Huls (NL)  
     
   
     
  3. Pomerania: THAI SILK ZONE OF PERFECTION O:S.Mironenko (Russ)  
     
   
     
  Gr 6 Judge: Jacques Médard Ringuet (F)  
     
  1. Bloodhound: FARLAP GUESSWORK O:M.Doroshina (Russ)  
     
   
     
     
     
   
     
  2. Dalmata: DALMINO OZONE LAYER O:Drazic Halper (HR)  
     
   
     
  3. Segugio del Bernese: ACKI VOM WEINBERG O:Ivana Herianová (CZ)  
     
   
     
  Gr 7 Judge: Claudio de Giuliani (IT)  
     
  1. Pointer: RIDANFLIGHT REVELATION TO KANIX O:E.Th.Voloshina Wastiaux (SK)  
     
   
     
     
     
   
     
  2. Epagneul Breton: KRIS OF AMAZON LAND O:Ioannis Papadopoulos (GR)  
     
   
     
     
     
   
     
  3. Weimaraner pc: CASA DE JUNO JUST BECAUSE O:Joao Rute Soares (PT)  
     
   
     
  Gr 8 Judge: Leif-Hermann Wilberg (NO)  
     
  1. English Springer Spaniel: SIEGER'S MATCH POINT O:A.Abajo Romo (Esp)  
     
   
     
  2. Flat Coated Retriever: ALMANZA WILD AT HEART O:Sieger's P (Esp)  
     
   
     
  3. Clumber Spaniel: WYMESWOLD TIRAMISU O:Lorella Vismara (IT)  
     
   
     
  Gr 9 Judge: Jorge Nallem (UY)  
     
  1. Carlino: PITCH BLACK FACE PUGS HIGHNESS HIGH BORN O:Christine Sonberg (F/B)  
     
   
     
  2. Chihuahua a pl: HELENA´S BAND KODA O:Tatiana Morozova (Russ)  
     
   
     
  3. Epagneul Papillon: EXPANA’S SEA DRAGON CONQUEROR O:Ponkrit Yaprom (TH)  
     
   
     
  Gr 10 Judge: Kari Järvinen (Fin)  
     
  1. Whippet: HEROIC TRADITION DU MANOIR DE LA GRENOUILLERE O:Victoria Thompson (F)  
     
   
     
     
     
   
     
  2. Afgano: JACOSTA GOLD BUT NOT COPPER O:Didier Coton (F)  
     
   
     
     
     
   
     
     
     
   
     
  3. Picc. Levriero Italiano: LUX LORAL ILARIO INNOCENZO O:K.& B.Grava (LV)  
     
   
     
     
     
  Adults Best in Show - Junior Best in Show - Adults Best of Group - Junior Best of Group  
     
     
 

 
 

 
 

 

 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 
   
   

 

 

COUNTRIES BREEDS A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z INTERVIEW SOCIAL SPORT SHOW CONTACT

EUROPEANDOG.COM Copyright © 2011           

home  Site Map