Exposition Canine Internationale Geneva - Louis de Liedekerke - Costanza Ferraris

 

 Adults Best in Show - Junior Best in Show - Adults Best of Group - Junior Best of Group

 

 

     
  SWITZERLAND - 28th August 2013 - CACIB - Geneva  
  Junior BEST OF GROUP  
     
     
     
  Gr 1 Judge: Louis Catalan (PT)  
     
   
     
  1. Border Collie: TONKORY EXTRAVAGANZA O:Eliana Merlino (IT)  
     
   
     
  2. Collie Smooth: TIMONAN CLOUDS CAN CATCH O:Katri Leikola (FIN)  
     
   
     
  3. Welsh-Corgi Cardigan: ALL TRADE GONE FISHING O:S.Masyagina (Russ)  
     
   
     
  Gr 2 Judge: Hassi Assenmacher-Feyel (D)  
     
  1. San Bernardo: LINCOLN VAN ´T HOF TEN EYNDER O:Franky De Tandt (D)  
     
   
     
  2. Dobermann: HOLLYWOOD STORY IZ ZOOSFERY O:Irina Vasilyeva (Russ)  
     
   
     
     
     
   
     
  3. Tchiorny Terrier: MEDVEZHYA STAYA BEAUTIFUL O:Frank Fingerhut (D)  
     
   
     
  Gr 3 Judge: Christian Stefanescu (RO)  
     
  1. Scottish Terrier: FILISITE BRASH PEARLY DEW O:V.Popova (Russ)  
     
   
     
  2. Jack Russell Terrier: WHITE TAN YAGO O:Ulanovich Yulia ()  
     
   
     
     
     
   
     
  3. Norwich Terrier: BLU ROSE DI SUTRI O:Liane Jens Ruck (A)  
     
   
     
  Gr 4 Judge: Yolande Nagler Magal (IL)  
     
  1. Bassotto Nano a pd: IF U DONT KNOW ME BY NOW DEL WANHELSING O:G. Pascarella (IT)  
     
   
     
  2. Bassotto Kaninchen a pc: NORDEN LIHT ECLIPSE SOLAR O:Yakovleva Irina (Russ)  
     
   
     
  3. Bassotto Nano a pc: NORDEN LIHT KLIFFORD O:Yakovleva Irina (Russ)  
     
   
     
  Gr 5 Judge: Adrian Landarte (UY)  
     
   
     
  1. Pharaoh Hound: ADRIANNA ALL ANGELS IN MY SOUL O:Maria Pochtar (Russ)  
     
   
     
  2. Spitz nano: DAN STAR KOM DOLCE JUNGLE ALERT MANNER O:E.Kuznetsova (Russ)  
     
   
     
  3. Basenji: DAKARAI GRASSHOPPER O:Noel Baaser (D)  
     
   
     
  Gr 6 Judge: Jose Homen de Mello (PT)  
     
  1. Rhodesian Ridgeback: VELDTKAMMER MATTER OF HONOR O:Elena Vargina (Russ)  
     
   
     
  2. Petit Basset Griffon Vendéen : KIMBERLEY KRUIZE O:K.G.Kruize (NL)  
     
   
     
  3. Beagle: LET IT ROCK OF THE HEATH LAKE O:Juliana Huyskens (B)  
     
   
     
  Gr 7 Judge: Rony Doedijns (NL)  
     
  1. Weimaraner pc: ROYAL WEIM WALKING ON THE MOON O:D.Raimondi Cominesi (IT)  
     
   
     
     
     
   
     
     
     
   
     
  Pointer: SEASYDE HEAVEN SCENT O:Alberto Abajo Romo (Esp)  
     
   
     
  3. Setter Inglese: MUSTANG LE FOYERDUSETER O:Sebastien Melle (F)  
     
   
     
  Gr 8 Judge: Maria Talviitie (Fin)  
     
  1. Kooikerhondje: QUNACK´S FAVOR NOBLE NOISETTE O:F.Van Ratingen (SE)  
     
   
     
     
     
   
     
  2. Perro de Agua Espanol: TIINA LÄNSIMÄKI O:(Fin)  
     
   
     
  3. Flat Coated Retriever: MOONSTRUCK SIXTH SENSE O:H.Nielsen (D)  
     
   
     
  Gr 9 Judge: Dr. Andreas Schemel (AT)  
     
  1. Barbone Nano nero: KAZURA CZITKA O:A.Schilling (DK)  
     
   
     
  2. Terrier du Tibet : TI LA SHU REGALIA ANGEL ON FIRE O:S. & K.Rauhut (D)  
     
   
     
  3. Barbone Toy : CHERNAJA GRATSIJA MIS KLASSIKA KSENII O:O.Kosheleva (Russ)  
     
   
     
  Gr 10 Judge: Rui Oliveira (PT)  
     
  1. Whippet: HEROIC TRADITION DU MANOIR DE LA GRENOUILLERE O:Victoria Thompson (F)  
     
   
     
     
     
   
     
  2. Deerhound: FORTHERINGHAY´S FAERWALD FABLE O:Cristina Wüger (D)  
     
   
     
     
     
   
     
  3. Irish Wolfhound: GLOR NA GAEL ABIGAEL O:Juhasz Csilla (H)  
     
   
     
     
     
  Adults Best in Show - Junior Best in Show - Adults Best of Group - Junior Best of Group  
     
     
 

 
 

 
 

 

 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 
   
   

 

 

COUNTRIES BREEDS A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z INTERVIEW SOCIAL SPORT SHOW CONTACT

EUROPEANDOG.COM Copyright © 2011           

home  Site Map