Exposição Canina  Internacional Sintra ( PT ) - Louis de Liedekerke - Costanza Ferraris

 

  30° EXPOSIÇÃO CANINA  INTERNACIONAL SINTRA (PT)

 

 

     
  Portugal - 28 July 2013 - Sintra  
     
  BEST OF GROUP  
     
  Article - Best in Show  
     
     
  Groupe 1 – Judge : L. Pinto Texeira (PT)  
     
   
     
 

1. Deutscher Schäferhund: LEXIE DE VALL DU PACO O: Correia, P . Pintorro (PT)

 
     
   
 

 
   
     
 

2. Berger Belge Groenendael: KALI KRAZY KISS AV VIKHOLMEN O: Martins J. P. O. (PT)

 
     
 

3. Berger Belge Laekenois: FLAMES OF PASSION DA CASA MONT’ALVES O: Monteiro (PT)

 
     
  Group 2 – Judge : Boris Chapiro (F)  
     
   
     
  1. Deutscher Dogge Gelb: EVARISTO DE MAYESTE O: R. I. Neto Gomes ()  
     
 

 
     
 

2. Bullmastiff: RUPPEERT DA CASA ALTO CRISTELO O: Silva R. M.M. (PT)

 
     
 

 
     
  3. Deutscher Boxer Gestromt: VENECIA DEL CABEZO DE LA JARA O: Garcia (PT)  
     
  Group 3 – Judge : Boris Chapiro (F)  
     
   
     
  1. Norfolk Terrier: BERT AUS DER RHEINPROVINZ O: F. Hinsch (D)  
     
   
   
     
  2. Yorkshire Terrier: TRESDUENDES YOUNG TIGER O: S. & J. Alcazar (Esp)  
     
  3. West Highland White terrier: ALBORADA IDEAL O: J.L. Martin (Esp)  
     
  Group 4– Judge : Ligita Zake (LV)  
     
   
 

 

 
  1. Kurzhaar Zwerg Dachshund:GRANDGABLES WEE MR DOUBLE UP O:G.Jeavons & M.H.MCMillan ()  
     
 

 
   
 

 

 
  2. Dachshund Rauhaar: CORUCHO II DA CASA AMARELA O: R.I. M. Neto Gomes (PT)  
 

 

 
  3. Dachshund Kurzhaar: THE HINKS DREAM MUNEQUITA LINDA O: E. Gema Romero (PT)  
 

 

 
  Group 5– Judge : Rony Doedjins (NL)  
     
   
 

 

 
  1. Deutscher Zwergspitz:HAPPY NEW YEAR DES OURSONS DES PETITS PALAIS O:G&F Botquelen (F)  
     
 

 
     
 

2. Samoiedskaïa Sabaka: CABAKA’S VALLIANT OF GUCCI O: P. Brito & C. Lucas (PT)

 
     
 

 
     
 

3. Basenji: ABULUKA HERERO O: Arend-Dormaels (B)

 
     
 

 
     
  Group 6 – Judge : L. Ridder-Onghena (B)  
     
 

1. Beagle: DE LA AYORA WIN O: J. & A. Flores Narvaez (Esp)

 
     
   
 

 
   
 

 

 
  2. Grand Basset Griffon Vendéen:WIVRE SA VIE DU GREFFIER DU ROI O:M.M.Marques Ferreira(PT)  
 

 

 
 

3. Basset Hound: SEAN DA CASA DO TREVO O: P.D.H. Paraiso (PT)

 
     
  Group 7 – Judge : L. Ridder-Onghena (B)  
     
 

1. Braque d’Auvergne: E’ JAZZ DU RUISSEAU DE MONTBRUN O: G. Fantgauthier (F)

 
     
   
   
     
  2. Bracco Italiano: OMAR DEL TAVULIDDARO O: E. & M. Colaço (PT)  
     
   
     
  3. Weimaraner pc: CASA DE JUNO QUEEN OF PINUPS O: J. & R. Soares (PT)  
     
  Group 8 – Judge : Ligita Zake (LV)  
     
   
     
  1. American Cocker: CRISTIAN DIOR FAIRIES COCKERS O: E. Shindler (IL)  
 

 

 
   
     
  2. Cão de Água Português: MISTIC LIGHT DA PEDRA DA ANIXA O : Brown, P. Ann (PT)  
     
   
     
  3. English Springer Spaniel: HOLLIVERA’S MAYAN MYSTICA O: A.G. Oliveira Barradas (PT)  
     
   
     
  Group 9 – Judge : Roger Barenne (F)  
     
   
     
  1. Chihuahua de Pelo Corto: MANOLITO MY SUNSHINE O: Paim I. B. Coelho (PT)  
 

 

 
   
     
  2. Bouledogue Français: GOLIAT DE MAYRO FRENCHIES O: R. J.C. Romero (Esp)  
     
   
     
  3. Maltese: GUESS MY LOVE DE L’ADORÉE PÉNÉLOPE O: M. Nogueira (F)  
     
  Group 10 – Judge : L. Pinto Texeira (PT)  
     
   
 

 

 
  1. Azawakh: EL-ADINI AHADI O: Sampaio M.I. (PT)  
     
   
     
  2. Whippet: GALLAHAD’S OVER THE RAINBOW O: R.L.M.T.M. Pinheiro (PT)  
     
  3. Greyhound: MANDAJORS HEAT WAVE RED O: F. Baillif (F)  
     
  Article - Best in Show  
     
     
 

 
 

 
 

 

 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 
   
   

 

 

COUNTRIES BREEDS A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z INTERVIEW SOCIAL SPORT SHOW CONTACT

EUROPEANDOG.COM Copyright © 2011           

home  Site Map